kawa ciekawostki like
Tagi: ,

14 faktów, których nie wiedziałeś o kawie

Skąd wzięła się kawa? Jak rośnie, na co wpływa, czy posiada wartości odżywcze? Jaka kawa jest najdroższa na świecie i czy kawa pomaga zgubić zbędne kilogramy? Poznaj 14 faktów, o których nie wiedziałeś!

Usiądź wygodnie na swoim ulubionym fotelu z kubkiem kawy w ręku. Z pewnością też należysz do osób, które nie wyobrażają sobie poranków bez łyka mocnej małej czarnej. Średnio wypijamy dwie kawy dziennie. Na świecie w skali roku wypijanych jest około 400 miliardów filiżanek kawy, co trzecia z nich w Stanach Zjednoczonych. To właśnie kawa zaraz obok herbaty, jest najczęściej wypijanym napojem na świecie. Co tak właściwie wiemy na jej temat? Poniżej 14 faktów, które powinny zainteresować kawoszy.

 1. Historia odkrycia kawy dotyczy etiopskiego pasterza, który podczas swojej wędrówki po Afryce przypadkiem natrafił na stado wyjątkowo pobudzonych kóz. Sam postanowił spróbować owoców, które jadły zwierzęta i tak właśnie w prozaiczny sposób odkrył wpływ kawy na organizm człowieka.
 2. Etymologia słowa „kawa” informuje, że nazwa ta pochodzi od arabskiego kahwa, a do Europy przeniknęła za pomocą tureckiego słowa kahve. Początkowo kahwa była napojem stosowanym również jako lekarstwo.
 3. Zastanawialiście się kiedyś jak rośnie kawa? Jeśli nie, to Was zaskoczę. Otóż kawa rośnie na drzewach! Drzewko kawowca w środowisku naturalnym osiąga wysokość 15 metrów, ale na plantacjach dla ułatwienia zbiorów przycina się je do 2 metrów wysokości.
 4. Kawa działa na nas pobudzająco. Nie każdy wie, że rzutuje także na koncentrację oraz dotlenia mózg, pozytywnie wpływając na pamięć krótkotrwałą. Naukowcy twierdzą, że kawa może przyczynić się także do zmniejszenia bólu głowy, a już sam jej aromat powoduje wyostrzenie zmysłów :)

  kawa

 5. Aromat kawy wydobywany jest w procesie palenia. Specjaliści, kontrolując czas oraz temperaturę, potrafią z jednej partii ziaren wydobyć różne aromaty kawy. Ziarna palone mocno mają intensywny smak i aromat, natomiast te palone delikatnie, nadają łagodny posmak kawie.
 6. Kawa zawiera składniki odżywcze! Pojedyncza filiżanka zawiera: 11% dziennej zalecanej ilości ryboflawiny (witamina B2), 6% kwasu pantotenowego (witamina B5), 3% potasu i manganu oraz 2% niacyny i magnezu.
 7. Kofeina może przyczynić się do redukcji bólu mięśni podczas ćwiczeń, co przyczynia się do większej efektywności treningu. Żeby działanie przyniosło efekt, przed ćwiczeniami należy wypić filiżankę espresso. Ja też skuszę się na małą czarną przed kolejnym wyjściem na siłownię! ;)
 8. Filiżanka kawy za 100 zł? – Tak, tyle kosztuje najdroższa kawa świata, której ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego zwierzaka. Jeśli ktoś z Was chciałby spróbować, powinien wybrać się na wycieczkę do USA lub Japonii, to głównie tam trafia ten przedziwny rodzaj kawy.

  Kawa

 9. Potocznie używamy sformułowania ziarno kawy, ale poprawnie powinno używać się określenia jagoda. Jagody kawy rosną w gronach wzdłuż łodygi kawy.
 10. Kawa bezkofeinowa, produkowana jest z tych samych ziaren, co kawa z kofeiną! Jedyna różnica polega na tym, że ziarna pozbawiane są kofeiny jeszcze na etapie segregacji, poprzez wypłukiwanie wodą lub zastosowanie metod chemicznych.
 11. Uprawa kawy wymaga odpowiedniego klimatu, dlatego np. Arabikę uprawia się w klimacie subtropikalnym, gdzie panują wysokie temperatury, a także równikowym, który cechują częste opady deszczu, powodujące nieprzerwane owocowanie kawowca. To właśnie Arabica i Robusta stanowią aż 65 % całkowitej produkcji kawy na świecie!
 12. Pod żadnym pozorem nie zalewaj kawy wrzątkiem! Kawa zalana wrzątkiem traci nawet ¼ część swoich substancji odżywczych. Odczekaj chwilę po zaparzeniu wody w czajniku, dzięki temu zachowasz wszystkie właściwości ziaren.
 13. Bardzo istotny jest proces mielenia kawy, gdyż sposób jej przyrządzania zależy właśnie od grubości zmielenia. Ogólna zasada polega na tym, że im drobniej jest zmielona kawa, tym szybciej należy przygotować napar. Dlatego właśnie kawa przeznaczona do ekspresu ciśnieniowego, jest mielona drobniej niż ta, do zaparzacza przelewowego.
 14. Dla prawdziwego kawosza odpowiednie przyrządzenie kawy to sztuka! Artystów którym udaje się osiągać w tej dziedzinie sukcesy, nazywamy Baristami. Jednym z elementów tej sztuki, jest umiejętność tworzenia finezyjnych kształtów wyłaniających się na mlecznej piance. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne, wystarczy trochę poćwiczyć i można miło zaskoczyć domowników! :)

Po przeczytaniu tego tekstu, już nigdy nie spojrzysz na kawę tak samo jak wcześniej… :) A może Wy też znacie jakieś ciekawe fakty o kawie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>