3

Arabica i robusta – podobne czy różne?

Mimo, że na pierwszy rzut oka arabica i robusta wydają się być podobne to jednak bardzo się różnią. Za co kochamy każdy z tych gatunków? Które cechy są charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów?

Kawa w zależności od miejsca, w którym rośnie i dojrzewa ma zupełnie różne potrzeby dlatego też nawet te same gatunki nieznacznie różnią się między sobą smakiem. Co każdy kawosz powinien wiedzieć o gatunkach kawy?

Arabica

Jej drzewka osiągają od 3 do 5 metrów. Łodyga jest prosta, równa z długimi cienkimi gałązkami. Arabica, bardziej docenia ciepły klimat strefy tropikalnej, która rozciąga się wzdłuż równika. Uprawia się ją na terenach górzystych między wysokością 800 a 2000 metrów nad poziomem morza. Arabica jest niezwykle odporna na warunki pogodowe. Lubi, gdy jest ciepło, w granicach 15-24 stopni Celsjusza. Teraz najważniejsze – jest słabsza niż Robusta, zawiera w sobie od 1 do 1.5% kofeiny. Arabica to kawę łagodna i aromatyczna, niekiedy wzbogacona posmakiem czekoladowym lub korzennym.

Robusta

Jej drzewka są większe niż w przypadku Arabiki i osiągają wielkość od 7 do 13 metrów. Rośnie między 200 a 900 metrem nad poziomem morza. Nie lubi zmian klimatu i woli jeszcze wyższą temperaturę – od 24 do 30 stopni. Robusta lepiej znosi choroby, jest bardziej odporna na czynniki powodujące choroby drzew i krzewów. Posiada również więcej kofeiny – od 2 do 2.5%. Jej bladozielone ziarna dają napar o ostrym, gorzkawym smaku.

Warto też dodać, że Arabica jest gatunkiem dominującym w stosunku do Robusty, bowiem jej udział w światowym rynku produkcji kawy wynosi 70%, natomiast Robusty tylko 30%. Mimo to, jest od niej droższa.

A jaką kawę Ty popijasz o poranku? Łagodny smak robusty czy mocniejsza robusta budzi cię do życia każdego dnia? Bez względu na to, którą kawę wybierasz zawsze pamiętaj o tym, by wybierać kawę najlepszej jakości, która zachwycać będzie nie tylko smakiem, ale też aromatem. Smak kawy dostosowany do oczekiwań i Twojego smaku to gwarancja dobrego dnia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>