herbatazcytryna

Czy herbata z cytryną naprawdę szkodzi?

Plasterek cytryny to element zimowego rytuału. Kwaskowaty zapach, intensywny smak, łagodzony odrobiną cukru lub w moim przypadku miodem. Czy jednak cytryna z herbatą to jak niektórzy twierdzą, zabójcze połączenie, które ze zdrowiem nie ma nic wspólnego? Poznajcie prawdę o herbacie z cytryną!

Za każdym razem, gdy zbliża się zima, rozpoczyna się sezon na herbatę z cytryną. Na pewno uwielbiasz ten smak i wyjątkowe właściwości. Zwłaszcza, gdy na zewnątrz mróz, a ciebie znów dopada przeziębienie.  Nie ma nic wspanialszego, niż gorący wywar z dużą ilością witaminy C i miodem. Herbata jest zdrowa, zawiera liczne antyoksydanty, zapobiega nowotworom, pomaga w odchudzaniu. Polecana jest również osobom z wysokim ciśnieniem. Jest ona również znakomitym sojusznikiem w walce z przeziębieniem, hamuje rozwój wirusów, dzięki polifenolom zawartym w niej. Pojawiają się jednak często opinie, że w połączeniu z cytryną jej dobre właściwości zanikają. Jednym słowem, cytryna w herbacie nam po prostu szkodzi.

W herbacie znajduje się szkodliwe aluminium

Faktem jest, że w liściach herbaty znajduje się aluminium. Herbata rośnie na glebach, które są bogate w ten metal. Szczególnie upodobał sobie młode liście. Ilość aluminium w herbacie zależy również od jej gatunku, jedne mają go więcej, a inne mniej. Nasz organizm nie jest w stanie przyswoić tego metalu samego w sobie. Jednak w kwaśnym środowisku aluminium staje się cytrynianem glinu, który już staje się przyswajalny. Jest to metal szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Gdy osadza się w tkankach zwiększa m.in. ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, prowadzi do problemów ze stawami, czy mniejszej wydolności wątroby.

Jak pić bezpiecznie herbatę z cytryną?

Czy więc powinniśmy natychmiast odstawić herbatę z cytryną, a nasze babcie uważające ją za lekarstwo na wszystkie grypowe dolegliwości tym razem się myliły? Mity związane z piciem herbaty z cytryną wynikają z niewiedzy. Przede wszystkim, aby uniknąć kontaktu z cytrynianem glinu, wystarczy użyć cytryny dopiero wtedy, gdy odcedzimy herbatę z fusów. To w nich znajduje się najwięcej szkodliwego składnika. Nawet ciepła herbata nie spowoduje jednak przekroczenia dopuszczalnej dziennej dawki aluminium. Składnik ten dostaje się do wody w śladowych ilościach, a fusy, czy torebkę z herbatą, wyrzucamy. Wystarczy więc pamiętać o odpowiedniej kolejności dodania cytryny i nic ze strony herbaty z tym smacznym składnikiem, nam nie grozi.

Nie dodawaj cytryny do gorącej herbaty

Cytrynę powinniśmy dodawać do herbaty wcale nie wtedy, kiedy jest najbardziej gorąca. Wysoka temperatura zmniejsza ilość witaminy, a przecież to na niej nam najbardziej zależy. Podobnie jest z miodem, dodany do ciepłej, a nie gorącej herbaty, zachowuje swoje właściwości.

Zgodnie z zaleceniami powinniśmy spożywać ok. 70mg witaminy C na dobę. W czasie przeziębienia i gorączki nasz organizm potrzebuje jej więcej. Kwas askorbinowy łagodzi ich przebieg. I to jest fakt. Jest wiele produktów, które w połączeniu z innymi, tracą swoją wspaniałe właściwości, ale w przypadku herbaty z cytryną nie ma czego się bać. Pamiętajcie, żeby dodawać cytrynę już po wyjęciu fusów, czy torebki i możecie w spokoju delektować się ulubionym smakiem i witaminami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>