filiżanka herbaty

Historia herbaty

Codziennie piją ją miliony ludzi na świecie – herbata, najbardziej popularny napój ma swoją ciekawą historię. Czy wiecie, że znano ją ponad 4 700 lat temu? Jej początki oczywiście związane są z Chinami.

Najpierw Chiny, potem Japonia

Pierwszą herbatę według legend wypił cesarz Chin – Shen Nung. Stało się to gdy do szklanki wody wpadły mu liście. Na początku IX w. n. e. herbata została przewieziona do Japonii za sprawą chińskiego mnicha. Od tamtego czasu zaczęto sadzić krzewy, a picie herbaty stało się prawdziwym rytuałem w kraju. Na tę chwilę każdy kojarzy Japonię z unikalną ceremonią picia herbaty. Spożywa się tam mniej znane w Polsce Sencha i Matcha, ale najbardziej popularna w Japonii jest znana nam zielona herbata.

matcha

Herbata w Polsce i Europie

Aktualnie najbardziej popularny napój na świecie dotarł do Europy dopiero w XVII wieku. Najpierw trafił on do Holandii i Portugalii, gdzie początkowo nie zdobył zbyt dużego uznania. Powodem była wysoka cena, a także konkurencja w postaci innych napojów. Herbata trochę wcześniej pojawiła się w Rosji – było to efektem tego, że leżała ona blisko Chin. Do Wielkiej Brytanii dotarła ona w drugiej połowie XII wieku, podobnie było z Polską – herbata trafiła do naszego kraju w 1664 roku. Na początku kawa była uznawana za napój leczniczy, ale w XVIII wieku znacząco się on rozpowszechnił i już mnie traktowany był jako remedium.

Herbata podbija świat

Herbata rozpowszechniła się w Europie dzięki odkryciom geograficznym i handlowi zagranicznemu – było to głównie zasługą kupców z Holandii i Portugalii. W XVII i XVIII wieku napój przyjął się na całym kontynencie, a przez kolejne stulecia stał się popularny na całym świecie, aż do miana najczęściej spożywanego wywaru na nim.

herbata owocowa

W drugiej połowie XX wieku zainteresowanie herbatą znacząco wzrosło, w Polsce zaczęło się to w latach 80. i trwa dotąd. Coraz częściej produkuje się i spożywa najróżniejsze jej odmiany, a aktualnie nikt nie wyobraża sobie dnia bez, chociażby jednej filiżanki tego orzeźwiającego napoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>