Cafe Rene

Na jaką kawę się zdecydować?

Latte, espresso a może mocha? Istnieje wiele różnych rodzajów kawy i każdy nas ma tą swoją ulubioną :) Jedni wolą małą, czarną bez żadnych dodatków, ale nie brakuje też ochotników, którzy eksperymentują z dodatkami i smakami. Wybór danego rodzaju uzależniony jest od sytuacji oraz nastroju pijącego. Przygotowaliśmy wpis na temat różnych rodzajów kaw.

Espresso – czarna kawa przyrządzana w specjalnym ekspresie. Wyróżnia się swoim intensywnym aromatem, mocnym smakiem oraz brakiem dodatków. Podawana jest w małych filiżankach z porcelany i jest bazą do wielu napojów kawowych. Dobrym zwyczajem jest podawanie do niego szklanki wody. Występuje w odmianach z mlekiem – espresso macchiato oraz podwójną ilością kawy – espresso doppio. Oryginalną wersją jest con panna, czyli espresso z porcją ubitej śmietanki. Dla osób, dla których smak tradycyjnego espresso jest zbyt mocny, polecamy kawę americano – składa się z podwójnej ilości wrzątku, dzięki czemu jest w smaku słabsza.

Ostatnio propozycja espresso to cappuccino, które różni się tym, że jest zmieszane ze spienionym mlekiem. Dla tego rodzaju kawy przeznaczone są specjalne filiżanki. Powierzchnię tego napoju posypuje się startą czekoladą, cynamonem lub kakao. Włosi piją ją rano, ewentualnie przed południem wraz ze słodką przekąską. Zamawianie jej po obiedzie odbierane jest jako nietakt.

Jeśli w menu znajdziecie pozycję Cafe au lait oznacza ona nic innego jak po prostu kawę z mlekiem. Ten napój często mylony jest z latte, który składa się z trzech warstw – mleka, kawy z mlekiem i pianki. Ze względu na dużą ilość mleka latte  jest bardzo łagodne. Podaje się ją w wysokim naczyniu. Każda wartswa jest wyodrębiona. Na samym dole występuje podgrzane na parze mleko, następnie warstwa kawy a na samej górze piana ze spienionego mleka. Ze spożywania tego napoju słyną Francuzi. Najczęściej pojawia się on w towarzystwie croissanta.

Ciekawą odmianą latte jest macchiato. Tak naprawdę to spienione mleko z dodatkiem espresso. Wyróżnią się dużą ilością mleka i tym, że kawę wlewa się mlecznego napoju a nie odwrotnie.

Podczas chłodnym wieczorów sprawdzi się kawa po irlandzku – mieszkanka kawy, whisky, brązowego cukru i bitej śmietany. Ma działanie rozgrzewające :) Łasuchom polecamy mochę – kawowy napój o smaku czekolady.  Z kolei latem najlepszą propozycją jest frappe – zmiksowana z lodami. Ten napój podawany jest w dość wysokim naczyniu ze słomką.

Duży wybór kaw sprawia, że możemy wybrać dokładnie taką, na jaką mamy ochotę :) Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas opisy pomogą Wam wybrać napój bez wahania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>