herba

Proces powstawania herbaty

Herbata towarzyszy nam każdego dnia. Wypicie jej gorącego kubka rano wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie przed nadchodzącym dniem. Poza tym działa na nas pobudzająco czy reguluje procesy trawienne. Każdy z Was potrafiłby jeszcze wymienić wiele innych korzyści picia herbaty, czy jednak wiecie jak ona powstaje?

Zanim będziemy mogli zaparzyć ulubiony napar, herbata musi przejść długą drogę. Po pierwsze przybywa ona do nas z oddalonych o tysiące kilometrów terenów okołorównikowych, gdzie znajdują się jej plantacje. Po drugie przygotowanie finalnego produktu z liści odbywa się w paru etapach.

Najpopularniejszą w Polsce, czarną herbatę, uzyskuje się w procesie czterech zasadniczych etapów: więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Zbierane obecnie najczęściej w sposób mechaniczny liście herbaty poddawane są najpierw procesowi więdnięcia. W warunkach naturalnych roślina wystawiana jest na wolne powietrze na czas od 18 do 20 godzin lub przechowywana jest w specjalnych suszarniach, gdzie poddawana jest działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu cały proces zajmuje tylko 3 godziny.

Następnie dokonuje się procesu skręcania liści. Wykonuje się go po to, aby usunąć wszystkie soki znajdujące się w herbacie oraz powoduje to łatwiejszy dostęp powietrza i enzymów fermentacyjnych, koniecznych do skutecznego wykonania etapu trzeciego. Po trwającej około 4 godzin fermentacji, która zmienia właściwości herbaty, konieczne jest natychmiastowe suszenie. Wskutek tego uzyskuje się pożądany efekt, który możemy poczuć parząc napar.

Na półkach sklepowych oprócz klasycznej czarnej herbaty możemy znaleźć również wiele innych rodzajów. Począwszy od zielonej, białej, a na czerwonej kończąc. Wydawać by się mogło, że te herbaty stanowią różne gatunki liści. Jednak wszystkie one pochodzą z najczęściej używanych liści camelia sinensis. Jest tak dlatego, że herbaty zielone i białe powstają z pominięciem procesu fermentacji. W celu uzyskania herbaty białej przed etapem więdnięcia poddaje się ją działaniem pary wodnej w celu spowolnienia utraty wody z liści. Natomiast herbata czerwona składa się z liści poddanych częściowej fermentacji do czasu zabarwienia się liści na czerwono. Następnie namoczone liście przykrywane są materiałem i leżakują od 3 do nawet 60 lat.

Różnorodność gatunków herbaty, które uzyskuje się przez mnogość sposobów jej otrzymywania z liści jest naprawdę zdumiewająca. Serdecznie zachęcamy do skosztowania wszystkich jej rodzajów i poczucia różnic jakie ze sobą niesie jej różne przygotowanie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>