kawa z ekspresu

Sposoby parzenia kawy w Polsce…

Parzenie kawy wydaje się być niezwykle oczywistą czynnością, do której nie przykładamy zbyt wiele uwagi. Często robimy ją odruchowo, żeby jak najszybciej rozbudzić nasz zaspany organizm z samego rana. Jakich sposobów najczęściej używamy do zrobienia kawy? Dowiecie się tego w dzisiejszym wpisie :)

kawa z ekspresuKawa „po turecku”

W powszechnej opinii zalewanie czarnej kawy wrzątkiem, nie nazywa się (jak się przyjęło) tureckim. Sposób parzenia tureckiej kawy jest zupełnie inny. Drobno zmieloną kawę należy wymieszać z cukrem i przesypać ją o specjalnego tygla. Taką mieszankę zalewamy zimną wodą i kilka razy podgrzewamy, nie dopuszczając do wrzenia, ale na tyle aby zebrał się wywar. Zanim rozlejemy naszą kawę po turecku do filiżanek, należy dodać wcześniej kilka kropel zimnej wody, żeby fusy osiadły na dnie. Dla smaku warto dodać do napoju odrobinę cynamonu.

W filtrze..

Świetny sposób parzenia czarnej kawy dla osób, które nie znoszą fusów, a nie chcą wydawać pieniędzy na ekspres przelewowy. Do filtra z wkładem który umieszczamy w dzbanku, nasypujemy kawy i zalewamy całość wrzątkiem, tak aby ciesz mogła swobodnie przepłynąć przez filtr, pozostawiając niechciane fusy na jego ściankach. Jest to bardzo prosty i często stosowany sposób parzenia kawy.

Kawa z ekspresu przelewowego

Ten rodzaj ekspresu jest w Polsce bardzo popularny, ze względu na swoją cenę oraz dostępność. Podczas parzenia kawy woda przelewa się automatycznie przez filtr z zmieloną kawą. Ot! Cała filozofia :) Taką kawę należy wypić od razu po zrobieniu, ponieważ wraz ze spadkiem temperatury traci również swój aromat.

Espresso kontra ekspres ciśnieniowy

Ekspres tego typu nadaje się do przygotowania mocnego espresso. Musimy pamiętać, że wszystkie kawy z dodatkiem mleka, jak caffe latte czy cappuccino to właśnie napoje przygotowywane na bazie espresso. A jak wygląda proces przygotowania wywaru? Kawę wsypujemy do specjalnego sitka i umieszczamy je w kolbie, którą z kolei montujemy w grupie. Woda w ekspresie podgrzewa się automatycznie, a kiedy osiągnie idealną temperaturę ok 90 stopni C, zaczyna się proces ekstrakcji kawy, podczas którego powstaje nasz drogocenny wywar.

A Wy jakie znacie procesy parzenia kawy? Jak robi się to w Waszym domu :)

kawa z ekspresu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>