zielona herbata

Zalety picia zielonej herbaty

Tak jak my, uwielbiacie popijać różnego rodzaju herbaty? Od tych liściastych aż po te granulowane czy pakowane w torebkach? Jeśli tak samo bardzo lubicie herbaty, czarne, białe, owocowe czy zielone to świetnie trafiliście! Dziś mamy dla Was kilka ciekawostek o herbacie zielonej, która uznawana jest za jedną z najzdrowszych odmian tego napoju w ogóle.

ZIELONA HERBATA I JEJ POCZĄTKI

Zielona herbata oryginalnie pochodzi z Chin. Już wiele wieków temu doceniali ją zarówno Chińczycy jak i Japończycy uważając ją za tajemnicę długowieczności i najzdrowszą ze wszystkich odmian herbat. Przyrządzali ją wyłącznie z liści, które poddawano minimalnemu utlenianiu. Wiecie jaka jest różnica między herbatą zieloną a czarną? Obydwie herbaty pochodzą od tej samej rośliny zwanej z łac. Camelia Sinensis. Po jej zebraniu na dużych stołach rozkłada się liście, by straciły nadmiar wody i żeby były bardziej miękkie oraz delikatne, ułatwiając tym samym późniejsze krojenie. W tym procesie następuje bowiem uwalnianie enzymów oraz utlenianie herbaty. Jeśli chodzi o herbatę czarną to proces ten trwa zwykle do momentu aż liście nabiorą odpowiedniej, brązowej barwy. Następnie podgrzewa się je w celu zatrzymania procesu fermentacji. W przypadku zielonej herbaty, poddaje się ją krótszemu procesowi utleniania (czasem nawet się go pomija), żeby zatrzymała ona zarówno swój delikatny smak, jak i zielony kolor.

 shutterstock_162840440

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE I NIE TYLKO

Zielona herbata obfituje w wiele minerałów i mikroelementów (między innymi cynk, fluor, potas, żelazo, sód czy wapń) oraz witamin A, B, C, E i K. Dzięki czemu ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i coraz częściej stosuje się ją w profilaktyce zdrowotnej. Zieloną herbatę już wiele wieków temu stosowano jako lek na bóle głowy, zaburzenia trawienia i rozstroje żołądka. Dziś do jej zalet zaliczamy także zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca i niektóre rodzaje nowotworów. Dodatkowymi atutami picia zielonej herbaty są jej właściwości odchudzające, obniżające ciśnienie, usprawniające koncentrację oraz upiększające, ponieważ korzystnie wpływa ona na wygląd naszej cery i pomaga utrzymać ją młodą i piękną.

 sposób parzenia zielonej herbaty

JAK PARZYĆ ZIELONĄ HERBATĘ

Są dwa najpopularniejsze sposoby parzenia herbat zielonych w zależności od właściwości jakie chcemy uzyskać. Parząc zieloną herbatę od 1-3 minut uzyskamy właściwości pobudzające naparu. Zawarta w nim teina nie wiąże się wówczas z gorzkimi garbnikami i całość ma bardziej delikatny aromat. Jeśli wydłużymy czas zaparzania zielonej herbaty do ok. 8 minut uzyskamy relaksujące i wyciszające zalety naparu. Zielona herbata może zawierać wówczas o wiele więcej korzystnych, bo działających antynowotworowo, przeciwutleniaczy.

Dla każdego znajdzie się więc coś dobrego. Macie do wyboru od klasycznych herbat zielonych, po te smakowe, jak na przykład herbatę zieloną cytrynową, z truskawką , miodem czy z karmelem. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Pyszny smak i świetne właściwości to z pewnością duet idealny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>