Czarna herbata

Czarna herbata? Idealna na jesień!

Czarna herbata wciąż jest najpopularniejszym gorącym napojem w Polsce. Choć od kilku lat jej zdrowsze odpowiedniki sukcesywnie próbują ją zdetronizować i coraz częściej wygrywają wyścig do wózka sklepowego Polaków, dziś zastanowimy się co z tradycyjną, czarną herbatą?

Czarna herbata – skąd pochodzi?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wszystkie herbaty pochodzą z liści tej samej odmiany rośliny herbacianej. Różnią się między sobą czasem zbioru, sposobem suszenia i przetwarzania. Liście przeznaczone do produkcji herbaty czarnej poddaje się procesowi utleniania, czyli fermentacji i niezależnie od jej rodzaju, jest bogatym źródłem składników odżywczych. Pomimo iż nie cieszy się taką popularnością w kręgach entuzjastów zdrowego stylu życia jak zielona czy biała herbata, wciąż posiada kilka interesujących właściwości prozdrowotnych.

Czarna herbata kontra zielona herbata?

Kubek czarnego naparu, w zależności od rodzaju, zawiera podobną do zielonej herbaty ilość polifenoli, czyli najsilniejszych przeciwutleniaczy, Dodatkowo w czarnej herbacie znajduje się teaflawina, która poprawia funkcje poznawcze mózgu i może przyczynić się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi.

Czarna herbata ma bardzo wiele korzystnych właściwości – zawiera kofeinę, więc skutecznie pobudza nas do działania o poranku i wyraźnie poprawia zdolność koncentracji, dodatkowo przyśpiesza trawienie i ma korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Mocny napar może być skuteczną odtrutką w zatruciach np. metalami ciężkimi czy ostrym zatruciu alkoholem.

Ile pić herbaty?

Umiar jest jednak wskazany, trzeba bowiem pamiętać, że pita w nadmiarze może wywołać bezsenność, kołatanie serca, drżenie mięśni, bóle i zawroty głowy. Nasila też wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a to bardzo niebezpieczne dla wrzodowców. Takie negatywne skutki są jednak niebezpieczne jedynie w przypadku jej nadmiernego spożycia. Co prawda, by śmiertelnie przedawkować herbatę, dorosły człowiek musiałby wypić około 80 jej filiżanek, to gdy wypijemy więcej niż 4–5 kubków czarnej herbaty dziennie, może to wywołać krótkoterminowe negatywne skutki uboczne działania kofeiny.

Na właściwości napoju wpływa również czas i sposób w jaki jest parzona. Powinno się zalewać ją wrzącą wodą (100 °C). Najczęstszym błędem popełnianym podczas przyrządzania czarnej herbaty jest użycie wody o zbyt niskiej temperaturze. Czas zaparzania herbaty to 3-5 minut, potem zaczyna uwalniać się tanina, która neutralizuje pobudzające działanie teofiliny i kofeiny, wtedy herbata staje się także gorzka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>