parzenie zielonej herbaty

Temperatura i czas parzenia herbaty

Statystyczny Polak zużywa w ciągu roku 1kg herbaty. Co ciekawe, to niemal dwa razy więcej, niż przeciętny mieszkaniec… Chin! Mniej herbaty niż Polacy zużywają także Japończycy, choć to im zawdzięczamy rytuał parzenia tego aromatycznego napoju. Dzisiejszy wpis poświęcimy właśnie rytuałowi parzenia – przypomnimy podstawowe zasady przygotowywania najsmaczniejszego naparu.

Herbata herbacie nie równa. Różnym rodzajom potrzebna jest inna temperatura parzenia i czas, w jakim ten proces powinien zachodzić. „Najprostsza” w przygotowaniu jest ta najpopularniejsza, czyli herbata czarna. Pół łyżeczki herbaty w filiżance z zupełnością wystarczy. Zalewamy ją wrzątkiem i parzymy od 3 do 5 minut. Dłuższe zaparzanie sprawi, że napój będzie gorzki. Herbata straci też swoje właściwości pobudzające. Podobnie zaparza się herbatę Pu-Erh oraz Rooibos. Z zaznaczeniem, że obie nie wymagają wrzątku – wystarczy woda o temperaturze 90C, a do przygotowania filiżanki napoju potrzeba łyżeczki suszu.

W znacznie niższej temperaturze (60-80C) parzy się zieloną herbatę. Proces ten nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty. Do zaparzenia filiżanki potrzebna nam będzie łyżeczka suszu. Co ciekawe – zieloną herbatę „zalewa się” do trzech razy. Najsmaczniejszy i najbardziej wartościowy jest napar z drugiego parzenia.

1 łyżeczka na filiżankę, to również doskonała proporcja w przypadku białej herbaty. Zalewamy ją wodą w temperaturze od 70 do 85C i parzymy przez 5-7 minut. Białą herbatę zaparza się trzykrotnie.

Tylko raz zaparza się za to herbatę żółtą. Żółta herbata wymaga wody o temperaturze 90C i trzech minut parzenia.

Być może są wśród nas koneserzy herbaty półfementowanej. Tę najlepiej zaparza się w dużych dzbankach przez 3-4 minuty przy użyciu wody o temperaturze 90C.

Temperatura i czas parzenia mają kluczowy wpływ na smak napoju. Nie każdy z nas ma jednak pod ręką czajnik wyposażony w termometr. W takim przypadku możemy zasugerować się przybliżeniem: W warunkach domowych wrzątek stygnie do temperatury 90C w ciągu 4 minut, w ciągu kwadransa temperatura spada do ok. 75C.

  1. Pingback: Jaką herbatę na jesień? | Celmar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>